אילוף כלבי טיפול – הדרך לחיבור וטיפול יעיל בעזרת כלבים

אילוף כלבי טיפול – טיפול בעזרת כלבים: פתרון ייחודי לשיקום והעצמה רגשית

טיפול באמצעות כלבים, או סיוע עם כלבים, היא גישה טיפולית יוצאת דופן שמשלבת בתוכה אלמנטים חברתיים, רגשיים, קוגניטיביים, חינוכיים והתנהגותיים.

הטיפול מבוסס על הנוכחות והסיוע של הכלבים, ומביא עימו ערך מוסף לתהליכי שיקום והעצמה עבור המטופלים.

גישה זו מוכיחה עצמה כיעילה במגוון רחב של אוכלוסיות וגילאים, כולל נוער בסיכון, אנשים על הספקטרום האוטיסטי, קשישים, אנשים עם צרכים מיוחדים, הלומי קרב ונפגעות אונס. השימוש בכלבים בטיפול נושא מרכיב פיזיולוגי המשפר ומעצים את הרגשות, התקשורת והמוטוריקה של המטופלים.

מטפל מחזיק את רצועת כלב הטיפול בזמן פעילות טיפולית בחוץ, כשהם מוקפים בטבע ומראים סימני שמחה ורוגע.

יתרונות הטיפול בעזרת כלבים

הקשר הייחודי בין בני אדם לכלבים, המבוסס על אהבה, נתינה וחיבור עמוק, מסייע בשיפור הפתיחות, הרוגע, הנתינה והקבלה בין המטופל למטפל. כלבים מציעים נוכחות תומכת וחיובית שמסייעת למטופלים להתמודד עם תחושות קשות, להתחבר לעצמם ולאחרים ולהתמודד עם טראומות ופגיעות שונות.

למי מתאים כלב טיפול?

אנשים רבים באוכלוסייה יכולים להפיק תועלת רבה מהשימוש בכלבי טיפול. בין היתר, הלומי קרב הסובלים מפוסט טראומות יכולים להיעזר בכלבים לריכוך התחושות הקשות, להשלים עם העבר ולהיפתח להווה ולעתיד. נפגעות אונס שאיבדו את האמון בבני אדם יכולות למצוא תמיכה וביטחון בכלבים, ואנשים על הספקטרום האוטיסטי יכולים לשפר את התקשורת והמוטוריקה בעזרת טיפול בכלבים.

אילוף כלבי טיפול

כלבי טיפול (או כלבי שירות) הם כלבים מיוחדים העוברים תהליך אילוף ארוך ומורכב. הם חייבים להיות רגישים, בעלי כושר הכלה גבוה ויכולת להתמודד עם מגע פיזי לא נעים או רעש. תהליך האילוף דורש חינוך מיוחד והכנות ייחודיות לכלב, ולכן מומלץ לעבור קורס אצל דורית דמבין, מומחית באילוף כלבי טיפול עם ניסיון רב שנים.

דילוג לתוכן